Jak na chov

Každé zvíře potřebuje specifické podmínky k tomu, aby se mu žilo dobře a cílem každého chovatele by mělo být co nejspokojenější zdravé zvíře.

1) KLEC

Klec osmáci potřebují poměrně prostornou, pro dva až čtyři osmáky by byla vhodná klec například o rozměrech 100x80x60. Rozměry lze samozřejmě uzpůsobovat i našim prostorovým možnostem. Ve vyšších klecích je dobré mít každých 60 cm patro, aby osmák nemohl spadnout z příliš velké výšky a poranit se. Dno klece by mělo být plechové, nebo skleněné, plastová dna vydrží maximálně pár týdnů.
Pro výpočet velikosti klece využijte kalkulačku na webu Degus 4 you.

2) PODESTÝLKA

Nám se nejvíce osvědčila kombinace hoblin a slámy, ale vím, že chovatelé dávají i pilinové peletky nebo i substrát.

3) VYBAVENÍ

Nešetřete na množství vybavení v kleci, to jediné přináší zábavu vašim osmákům. Není třeba pořizovat drahé dřevěné hrady ve zverimexu, budou stačit větve z listnatých stromů. Je třeba počítat, že cokoliv dřevěného v kleci, dříve či později podlehne hlodání. U nás také osmákům klece přestavujeme, aby se nezačali moc nudit. Pokud dáte do klece větve, které nejsou vysušené, budou je osmáci hlodat více.
Pořiďte běhací kolečko o průměru alespoň 25cm, ideálně nerezové plné, do drátěných se osmákům mohou chytit drápky a mohou si je vytrhnout.
V kleci je fajn mít i nějaký domeček, můžete ho vyrobit sešroubováním prkének.
Můžete mít seník, nebo seno jen dávat na určité místo.
Nevyhnutelnou nutností je napáječka, raději mám skleněné, když má pak někdo ze zvířat zdravotní problém – průjem například, lze napáječku vyvařit. Pod napáječku je dobré dát mističku, protože většinou kapou a v podestýlce by pod ní vznikalo vlhké místo, kde by mohly rychle začít růst plísně.
Naši osmáci mají rádi různé trubky, buďto si nechce vysoustružit nějaký kmínek – nebo je možné koupit ve zverimexu už hotový, nebo lze použít třeba tubu od mixitu nebo kobercovou papírovou trubku.

4) KRMENÍ

Hlavní složkou potravy osmáků – asi ze 60% – je seno, voňavé a křupavé, jakýkoliv náznak zatuchlosti by vás měl varovat a takové seno byste měli raději vyhodit, může obsahovat plísně.
25% připadá na zeleninu (sušenou), květy, větvičky, čerstvou trávu a listy. Větvičky k okusu výhradně listnaté, nejlépe z lísek, či ovocných stromů/keřů.
10% by mělo tvořit kompletní směs krmiva, za nás je nejlepší směs od JR farm, nebo je fajn využít nabídky eshopu Osmák Ferda, který nabízí směs krmiv, takže si každý osmák přijde na své.
Zbylých 5% připadá na zdravé pamlsky – hrachové placičky, slunečnicová a dýňová semínka, ovesné vločky, sušené topinamburové chipsy, vojtěškové kroužky (hlavně všeho s mírou!)…
Vodu každý den čerstvou v napáječce, dostatečného objemu, aby nikdy nedošla.

Je třeba dát pozor na krmivo, aby neobsahovalo cukr, ten osmáci neumí zpracovat a škodí jim. Stejně tak je nutné sledovat obsah krmné směsi, aby neobsahovala příliš mnoho sušeného ovoce.
Dejte pozor také na obsah vojtěšky a luštěnin (osmáci do 3 měsíců by raději luštěniny neměli konzumovat vůbec).

Krmení není třeba dávat do mističky, když jej rozhodíte na dno klece, osmáci alespoň budou mít zábavu a „hledání“ potravy pro ně bude přirozenější.

A když už máte zařízeno, přichází na řadu výběr vašich společníků!

5) VÝBĚR OSMÁKŮ

Pokud se nechystáte odchovávat vlastní vrhy, je celkem jedno, zda si pořídíte samičky, nebo samečky, ale rozhodně do jedné klece vyberte jen jedno pohlaví. Osmáci ve volné přírodě žijí po skupinách, pokud by byli chováni samostatně, nebylo by to pro ně vůbec dobré, proto pořiďte alespoň dva, lépe však tři. Nenašli jste v jednom zájmovém chovu tolik osmáků a barev, jaké jste chtěli? Nevadí, nebojte se složit svojí partičku od více chovatelů. Jejich kompletní seznam najdete na stránkách databáze registrovaných chovatelů. Nenechte se odradit ani větší vzdáleností od vašeho bydliště, lze využít ověřené přepravní firmy.

Barevné varianty srsti osmáků:

Agouti – přírodní zbarvení, s krásným melírem.

Black – černý

Blau – modrý

Cream – krémový

Chocolate – čokoládový

Lilac – blau-grau, fialový

Blau non agouti – antracitový

Sand – pískový

S různým podílem bílé: punktschecke, schecke, starkschecke, superschecke.